Oficiální web obce Písková Lhota | Vyberte si jazyk: cz verzeen verze

Písková LhotaKontaktní informace
  • Poděbradská 17, Písková Lhota 290 01
  • Úřední hodiny: Po 9-11:30h, 13-17h,
  • St 9-11:30h, 13-18h
  • Telefon: +420 725 524 423
  • E-mail: piskova.lhota@seznam.cz
více kontaktních informací a map

Okolí obce Písková Lhota

 

Poděbrady

 

Poděbrady (něm. Podiebrad) jsou lázeňské město ve Středočeském kraji v okrese Nymburk. Město se nachází v úrodné polabské nížině na řece Labi, necelých 50 km východně od Prahy u dálnice D11. Leží v nadmořské výšce 184–190 m. n. m.

Obec s rozšířenou působností Poděbrady měla v roce 2006 celkem 13 255 obyvatel. Výměra katastru města je 33,70 km2.

V místě dnešního města bylo nalezeno osídlení už z doby mladého paleolitu. Král Přemysl Otakar II. zde v letech 1262–1268 zbudoval kamenný hrad, postupně přebudovaný v dnešní zámek. K velkému rozkvětu panství došlo za pánů z Kunštátu. Nejznámější představitel tohoto rodu byl český král Jiří z Poděbrad. Jeho synové Poděbrady roku 1472 povýšili město. V letech 1495–1839 bylo poděbradské panství spravováno královskou komorou, poté ho koupil vídeňský bankéř Jiří Sina. V roce 1905 byl na nádvoří zámku navrtán minerální pramen a v následujících dekádách se z města staly známé lázně, specializované zejména na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí. Zdejší městská památková zóna, vyhlášená v roce 1992, chrání jak historické jádro města, tak i přilehlou lázeňskou čtvrť. Poděbrady jsou známy návštěvníkům především jako klidné lázeňské město s mnoha památkami.


 

Nymburk

 

Nymburk (něm. Nimburg nebo Neuenburg an der Elbe) je město ve Středočeském kraji na řece Labe, 45 km východně od Prahy. Má přes 14 000 obyvatel a rozlohu 20,54 km². Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. Přesné datum, kdy bylo započato s výstavbou Nymburka, však dodnes není úplně známo. Název Nymburk je odvozen od slova Neuenburch a byl původně osídlen německy mluvícími osadníky. Český jazyk převládl nad německým jazykem až v 15. století po husitských válkách.

Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy (zachovány dodnes coby malé a velké valy). Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, úsek na snímku byl počátkem 20. stol. romanticky zrekonstruován, další pozůstatky zdí nalezneme v Hradební ulici.

Nejvýznamnějším sportem je ve městě jednoznačně basketbal, mužský tým ČEZ Basketball Nymburk je aktuálně mistrem ČR.


 

Kostelní Lhota

 

Mezi Poděbrady a Sadskou se nacházejí v oblasti silnice, která se v minulosti nazývala Slezká nebo též Náchodská, čtyři obce, které mají ve svém názvu společné jmého Lhota. Jsou to obce Přední, Vrbová, Písková a Kostelní Lhota. Dalším jejich společným znakem je, že se jedná o vsi tvaru ulicovitých s neobyčejně širokými návsemi. Dominantou Kostelní Lhoty je kostel, který spolu s farou a školou tvoří historický střed obce.

 

 

 


 

Osada Kersko

 

Kersko je označení osady, která je součástí obce Hradištko v nymburském okresu. Je známé hlavně díky Bohumilu Hrabalovi, který zde léta žil spolu s 25 polodivokými kočkami. O obci Hradištko se zmiňuje už Kosmas ve své kronice Chronica Boemorum. Uvádí, že Hradištko roku 1088 daroval první český král Vratislav II. vyšehradské kapitule. Sousedící tvrz Kří (také Keřsko) bylo od roku 1376 v držení Elišky z Lichtenburka, babičky pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Tuto tvrz zničila mezi roky 1420-1421 Zikmundovo vojsko, Hradištko však zůstalo zachováno. Na místě vypáleného Kří vzniknul rybník, který patřil k největším v rámci poděbradského panství. Po jeho zániku zde vzniklo rozsáhlé polesí.

 


Copyrights © idealniweb.cz 2010 - 2019 | vytvořeno: www.idealniweb.cz