PÍSKOLHOTSKÉ HASIČKY VYBOJOVALY MEDAILE NA OLYMPIÁDĚ

Na XXII. Olympiádě hasičské mládeže v klasických disciplínách CTIF ve švýcarském Martigny reprezentovali Českou republiku mimo chlapců z SDH Bludov a dívek z SDH Raškovice i chlapci a dívky z SDH Písková Lhota.

Naše děvčata si účast zajistila jako obhájkyně zlatých medailí z předchozí mezinárodní soutěže a chlapci se stali vítězi celonárodní kvalifikace.

Hlavní závod proběhl ve čtvrtek 18.7.2019 a startovalo v něm 52 družstev z 23 států, z toho 17 dívčích.

České týmy vstupovaly na stadion, kde byla skvělá atmosféra vytvořená také desítkami českých fanoušků. Nejprve na dráhu nastoupily naše obhájkyně zlata z poslední olympiády, Požární útok zvládly bez chybičky v čase 48,47 s, který je zařadil na průběžné druhé místo. Pokračovaly štafetou CTIF rozdělenou do devíti úseků. Na časomíře svítil čas 67,54 s, který byl jedním z nejlepších výkonů děvčat v sezóně a nejrychlejším časem ze všech dívčích družstev byl i na olympiádě a znamenal potvrzení stříbrné medaile. Na celkové zlato našim malým hasičkám chybělo pouhých 13 setin sekundy! Mají tedy stříbro v kategorii děvčat!

Dalším českým týmem na startu byli chlapci z Bludova (Olomoucký kraj), kteří předvedli perfektní útok (45,26 s) a štafetu v super čase 62,45 s. Tady však drobná chybička zmařila naději na umístění na stupních nejvyšších a berou 9. místo.

Jako třetí z našich běžela děvčata z Raškovic (Moravskoslezský kraj), která předvedla své nejlepší výkony, které však stačili pouze na 6.místo.

V závěru soutěže přišli na řadu naši kluci. V obou disciplínách měli perfektní časy, ale drobné chybičky je stály bednu. Neodvezou si medaile, ale mohou být hrdí na štafetu z říše snů, jejich nejrychlejší čas soutěže má hodnotu 61,77 s, celý tým si zaslouží obrovskou pochvalu a poklonu k tomu zcela jistě bezchybný a precizní finišman štafety Honza Šteigl!

Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů (CTIF) byl založen v Paříži v roce 1900 za účelem podpory spolupráce mezi hasiči v oblasti požární ochrany a záchranářství po celém světě. Vedle odborné spolupráce, pořádá CTIF každé dva roky Olympiádu hasičské mládeže, která má svou sportovní i volnočasovou část.

Z té sportovní Česká republika zásluhou našich dívek přivezla domů stříbrné medaile a z té volnočasové si celý český tým vysloužil vítězství za nejlépe provedené Vystoupení národů, tj. kulturní program, který má za cíl představit svou zemi veřejnosti. V Martigny probíhal na náměstí a Češi sklidili zasloužené ovace. Choreografie národních pozdravů ve všech řečech zúčastněných států v kombinaci s maketou švýcarské čokolády, rytmické vystoupení děvčat coby Včelky Máji a především dynamický tanec schark v podání chlapců si zcela získali švýcarské publikum.

Od roku 2009 neodjela česká mládežnická výprava z olympijského klání v klasických disciplínách CTIF bez medaile. Z toho Písková Lhota se o úspěch českých barev za posledních šest olympiád zasloužila cenným kovem celkem 4x.

Dovolte nám poděkovat všem, kdo nám jakkoliv pomohli, podpořili nás, či jen drželi palce na naší olympijské misi ve švýcarském Martigny.
Nedopadlo vše, jak jsme si přáli, ale věřte, že jsme jak do přípravy, tak do závodu dali vše.

Děkujeme našim trenérům za jejich trpělivost.
Děkujeme obci Písková Lhota, Středočeskému kraji a OSH Nymburk za podporu.
Děkujeme Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska za zázemí.
Děkujeme rodičům a fanouškům za neskutečnou atmosféru, kterou pro nás vytvořili.
Děkujeme českým rozhodčím, za vlídná slova povzbuzení.
Děkujeme celému realizačnímu týmu, za skvělé podmínky, které nám připravili.
Děkujeme štábu České televize, že byl s námi v dobrém i zlém, za jejich podporu a vstřícnost.
Děkujeme kamarádům z SDH Bludov za partnerství a vzájemnou pomoc.
Děkujeme celé české výpravě za nezapomenutelné zážitky.
Děkujeme organizátorům za skvěle připravenou akci.
DĚKUJEME a vážíme si toho!

Více informací z naší činnosti naleznete na www.sdhpiskovalhota.cz, Facebook SDH Písková Lhota a Instagram SDH_Piskova Lhota nebo v připravovaném Zpravodaji SDH Písková Lhota, který vám bude k dispozici tradičně koncem srpna.

Za SDH Písková Lhota Monika Němečková