SRAZ LHOT A LEHOT 2019

Na dohled temelínských věží jsme se sešli v pátek v počtu 20 „lhoťáků“ z naší obce. Na velké louce jsme rozbili stany, vytáhli židličky a stolky a šli jsme se občerstvit do bohatě zásobených stánků s jídlem a pivem Platan. V sobotu od 13 hodin jsme se zúčastnili průvodu Lhot a Lehot, ze 71 obcí jsme měli pořadové číslo 19. Celé odpoledne byl kulturní program, v podvečer divadelní představení „Dívčí válka“ (toto představení mimochodem zahráli na jaře ochotníci z Vestce v naší sokolovně). Hlavním tahákem večera byl koncert skupiny Argema. Zázemí včetně udržovaných toalet bylo bezchybné, všichni jsme se tam cítili dobře. V neděli dopoledne se všichni rozprchli domů. Uvidíme, kolik se nás vypraví příští rok na sraz do Mnichovy Lehoty na Slovensku 😊

Letošní 39. ročník Srazu Lhot a Lehot se uskutečnil ve Lhotě pod Horami v temínu 5. – 7. 7. 2019. Vůbec poprvé v jižních Čechách.

Co to vlastně Sraz Lhot a Lehot je? Sraz Lhot a Lehot je každoroční setkání představitelů jednotlivých obcí v jedné předem určené pořadatelské obci o prvním červencovém víkendu. Do roku 1990 tato setkání většinou zastřešovala JZD a převážně zemědělci měli možnost navštívit různá místa Československa. Náplní srazu bylo setkávání lidí, prezentace kulturního a folklorního života regionu, společenská zábava a soudržnost Lhoťáků.

Prvopočátky srazu Lhot a Lehot hledejme v Uhlířské Lhotě na Kolínsku, kde se konal sraz rodáků obce. Chytří pánové, Doležal a Kalousek, přišli s myšlenkou uspořádat první setkání Lhot a Lehot. V roce 1981 sezvali představitele jednotlivých Lhot do Uhlířské Lhoty a odstartovali tak tradici, která nyní trvá skoro čtyři desetiletí. Až na výjimky se pravidelně v pořádání srazu střídají nejen jednotlivé Lhoty, Lhotky, Lehoty a Lehotky, ale také země. Jednou je sraz v České republice a pak zase na Slovensku.